facebook web

Polpharma i Sifi ogłaszają współpracę licencyjną w obszarze oftalmologii

16 października 2018

Polpharma, lider polskiego rynku farmaceutycznego oraz SIFI, wiodąca włoska firma w dziedzinie rozwoju i sprzedaży produktów okulistycznych, ogłaszają strategiczne partnerstwo handlowe na terenie Europy. Podpisana umowa pozwoli obu firmom na wzmocnienie i rozszerzenie oferty produktów okulistycznych.

Współpraca, która ma przyśpieszyć wzrost obu firm, dotyczy takich obszarów terapeutycznych, jak jaskra i zespół suchego oka

Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty. Znacząco przyczynia się do osłabienia wzroku, wpływając na zdrowie ponad 60 milionów osób na całym świecie. To podstępna choroba, która jest często diagnozowana dopiero wtedy, kiedy zmiany w oku osiągną zaawansowane stadium.  Około 50% badanych nie wie, że ma jaskrę, jednak wczesna diagnoza i właściwe leczenie pozwalają na skuteczną kontrolę tej choroby.

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów u okulistów, dotyka co najmniej 344 mln osób na świecie i narasta także wśród dzieci i nastolatków. Światowa Organizacja Zdrowia określiła zespół suchego oka jako jeden z najbardziej niedocenianych i niesłusznie ignorowanych  problemów zdrowotnych obecnych czasów.

W ramach I etapu współpracy Polpharma sprzedała firmie SIFI licencje na 2 produkty stosowane w terapii jaskry, z kolei SIFI sprzedało Polpharmie licencje na 3 wyroby medyczne stosowane w zespole suchego oka.

“Dzięki strategicznemu partnerstwu z firmą SIFI, Polpharma poszerzy swoje obecne portfolio okulistyczne o nowatorskie produkty specjalistyczne, które są unikalne na polskim rynku. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów cierpiących na zespół suchego oka i znakomity początek naszej współpracy z SIFI, która – mamy nadzieję – obejmie również inne obszary w przyszłości” – podkreśla Markus Sieger, Prezes Zarządu Polpharmy.    

 

"Umowa cross-licencyjna z Polpharmą jest ważnym krokiem naprzód w realizacji naszej strategii rozwoju biznesu" - twierdzi Fabrizio Chines, Prezes SIFI. "Wymiana praw handlowych do nowoczesnych produktów na różnych rynkach, pozwoli SIFI na przyśpieszenie międzynarodowego wzrostu, umożliwiając szybszy dostęp pacjentom do bogatej gamy produktów okulistycznych na kluczowych rynkach."

 

************************************************************************************************************

O POLPHARMIE:

Grupa Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego i jedną z wiodących firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szerokie portfolio firmy obejmuje ok. 700 produktów (na receptę, bez recepty i stosowanych w lecznictwie szpitalnym) ze wszystkich ważnych grup terapeutycznych. Główne specjalizacje Grupy Polpharma to: kardiologia, neurologia, gastroenterologia i okulistyka. Firma aktywnie inwestuje w zaawansowane technologie i produkty difficult to make w dziedzinie leków generycznych, a także w nowe rozwiązania cyfrowe służące pacjentom. Polpharma jest także największym polskim inwestorem w sektorze biotechnologii – zbudowała silne kompetencje w zakresie rozwoju i produkcji leków biologicznych oraz atrakcyjne portfolio 6 produktów biorównoważnych. Więcej informacji na:  www.polpharma.pl.

O SIFI:

SIFI jest wiodącą włoską firmą w dziedzinie okulistyki, z ponad 80-letnim doświadczeniem w leczeniu chorób oczu. SIFI opracowuje, wytwarza i sprzedaje innowacyjne produkty specjalistyczne, wyroby chirurgiczne i wyroby medyczne. SIFI prowadzi swoją działalność we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rumunii i w Meksyku, a siedziba firmy znajduje się w Katanii, na Sycylii. SIFI zatrudnia ok. 370 pracowników. Od czerwca 2015 SIFI jest wspierane w ekspansji międzynarodowej i rozwoju strategii produktowej przez fundusz private equity 21 Investimenti.  Więcej informacji na: www.sifigroup.com.

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną i liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Zatrudnia ok. 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 250 znajduje się w fazie rozwoju. Firma rozwija się również w przełomowej dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje fabrykę leków biologicznych w Duchnicach pod Warszawą. Polpharma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych. Jest także największym inwestorem w badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym - w roku 2016 wydała ok. 267 mln zł na ten cel w swoich polskich ośrodkach.

Magdalena Rzeszotalska
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR
607 696 473