facebook web

Uczniowie ZSE już ćwiczą w laboratoriach Polpharmy

3 lutego 2017

W Polpharmie ruszyły pierwsze zajęcia praktyczne dla uczniów nowej klasy o specjalności Technik – Analityk, powołanej w Zespole Szkół Ekonomicznych (ZSE) w Starogardzie Gdańskim

Z początkiem lutego br. rozpoczęły się praktyczne ćwiczenia laboratoryjne dla uczniów tzw. dualnej klasy o profilu chemicznym, kształcącej w zawodzie Technik Analityk. Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim uruchomił taką 4-letnią klasę zawodową w tym roku po raz pierwszy. Nowością jest forma kształcenia: lekcje ogólne i teoretyczne odbywają się w ZSE, a wszystkie zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe prowadzone są w doskonale wyposażonych laboratoriach Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.

- Bardzo się cieszę, że uczniowie rozpoczęli zajęcia praktyczne w Polpharmie, bo dokładnie o to właśnie chodzi w kształceniu dualnym. Nasz plan sprzed kilku miesięcy, aby uczniowie zdobywali w Starogardzie praktyczny, potrzebny na rynku zawód poprzez połączenie teorii i zawodowych praktyk, właśnie ujrzało światło dzienne – cieszy się ze startu klasy Tadeusz Burczyk, dyrektor ZSE w Starogardzie Gdańskim.

- Dla nas to z jednej strony duża frajda spotykać się z młodymi ludźmi, którzy tak entuzjastycznie podchodzą do przedmiotu chemii oraz aparatury, którą my stosujemy w zakładzie na co dzień. A poza tym w ten sposób realizujemy też naszą strategię odpowiedzialności w biznesie. Dzielimy się wiedzą, sprzętem i materiałami, aby Ci uczniowie za kilka lat nie mieli kłopotu z dostaniem pracy po opuszczeniu szkoły – tłumaczy Paweł Olszowy, młodszy kierownik Zespołu Analityki Polpharmy.

Zajęcia praktyczne prowadzone są od początku semestru letniego dla 16 uczniów ZSE w laboratoriach Działu Rozwoju Analitycznego Polpharmy przez pracowników tego działu: Pawła Olszowego oraz Jarosława Kamińskiego, starszego specjalistę ds. analityki. 31 stycznia uczniowie klasy rozpoczęli obowiązkowe szkolenia z ochrony osób i mienia, szkolenia z zasad BHP, PPOŻ i ruchu osobowego, jak i szkolenia ogólne przed właściwym szkoleniem stanowiskowym. Zaś 2 lutego, po raz pierwszy w strojach młodych chemików, weszli do laboratorium, aby zaznajamiać się z techniką i organizacją pracy.

Na zajęciach z organizacji pracy w laboratorium analitycznym uczniom zostaną przekazane informacje na temat przepisów prawnych oraz podstaw dobrych praktyk laboratoryjnych i wytwarzania. Poza tym uczniowie dowiedzą się, jak poprzez dobrą organizację laboratorium można bezpośrednio wpłynąć na jakość wykonywanej pracy oraz - co najważniejsze -bezpieczeństwo pracowników.

Na zajęciach z technik laboratoryjnych uczniowie zostaną zapoznani w pierwszej kolejności z podstawowym szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Następnie zastosują zdobytą wiedzę w praktyce do nauki m.in. odmierzania, odważania, destylacji, suszenia oraz krystalizacji. Uczniowie dowiedzą się również jakie czynniki wpływają na jakość preparatów i oczyszczonych substancji oraz jakie parametry są stosowane do oceny ich jakości.

Przygotowania uczniów do rozpoczęcia zajęć praktycznych w laboratoriach rozpoczęły się jeszcze w starogardzkim ZSE w semestrze zimowym 2016 r. W planie lekcyjnym teoretycznego kształcenia zawodowego znalazły się zajęcia na temat zasad bezpieczeństwa pracy w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, które prowadził pracownik Polpharmy. W listopadzie Polpharma zorganizowała też zwiedzanie laboratoriów w Zakładzie Produkcji Leków, który był pierwszym kontaktem młodych ludzi z zakładami farmaceutycznymi i światową techniką nowoczesnego przemysłu chemicznego.

Program klasy Technik Analityk obejmuje m.in. 750 godzin praktycznej nauki zawodu, prowadzonej przez doświadczonych praktyków. W ramach edukacji uczniowie będą odbywać praktyki zawodowe w laboratoriach Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim w wymiarze 240 godzin. Uczniowie będą korzystać z laboratorium, które jest wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową, niezbędne urządzenia, elektronarzędzia i odczynniki chemiczne. Absolwent tej klasy będzie posiadać praktyczne umiejętności do przygotowywania sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych, wykonywania analiz chemicznych, przeprowadzania badań analitycznych, bioanalitycznych i środowiskowych oraz rozpoczęcia studiów w zakresie farmacji.

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną i liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Zatrudnia ok. 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 250 znajduje się w fazie rozwoju. Firma rozwija się również w przełomowej dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje fabrykę leków biologicznych w Duchnicach pod Warszawą. Polpharma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych. Jest także największym inwestorem w badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym - w roku 2016 wydała ok. 267 mln zł na ten cel w swoich polskich ośrodkach.

Magdalena Rzeszotalska
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR
607 696 473