facebook web

Grupa Polpharma wprowadza nowe opakowania leków na receptę

19 stycznia 2018

Grupa Polpharma we współpracy z farmaceutami wdraża nowy system opakowań leków na receptę, którego celem jest zwiększenie czytelności opakowań, minimalizacja ryzyka pomyłek przy wydawaniu leku oraz zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta. Projekt rozpoczął się pod koniec 2016 roku, a pierwsze produkty w nowych opakowaniach trafią na rynek w drugiej połowie 2018 roku.

Projekt ujednolicenia i zmiany szaty graficznej opakowań obejmie wszystkie leki wydawane na receptę, które oferowane są na rynku polskim oraz 20 rynkach zagranicznych przez polskie spółki Grupy Polpharma, tj. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Polfę Warszawa oraz spółkę Medana Pharma SA.   

Zmiana systemu opakowań jest odpowiedzią na uwagi i rekomendacje środowiska farmaceutycznego zgłoszone do firmy w 2016 roku. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa stosowania leków poprzez poprawę funkcjonalności opakowań zewnętrznych.

Polpharma od wielu lat jest partnerem farmaceutów i wsłuchuje się w ich opinie. Dzięki dokładnemu zrozumieniu potrzeb oraz ścisłej współpracy, wypracowaliśmy wspólnie projekt, który ułatwi pracę farmaceutów w aptece i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. Pierwsze produkty w nowych opakowaniach po przejściu niezbędnych procedur rejestracyjnych powinny pojawić się na rynku w drugiej połowie 2018 roku - podsumowuje Ireneusz Martyniuk, wiceprezes zarządu Polpharmy.

Nowe opakowania były konsultowane z farmaceutami na każdym etapie projektu - od koncepcji, poprzez ocenę kilkudziesięciu projektów, aż po fazę pilotażową, polegającą na obserwacji pracy z nowymi opakowaniami w wybranych aptekach w kilku miastach w Polsce. Badania uwzględniały sposób rozkładania opakowań na półkach i w szufladach, zmienność oświetlenia, czy też charakter samej apteki. 

Nowy system opakowań leków zawiera szereg udogodnień i innowacji, począwszy od doboru czytelniejszej czcionki i zwiększenia wielkości nazwy, po zastosowanie podwójnej kolorystyki oznaczającej dawkę (specyficznej dla każdego leku) oraz grupę terapeutyczną.  Dodatkowo na wybranych opakowaniach pojawiają się piktogramy określające zastosowanie poszczególnych leków, zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Najważniejsze informacje będą widoczne na co najmniej trzech ściankach, tak aby opakowania były łatwo rozpoznawalne w szufladach aptecznych różnego typu. Na pudełkach umieszczone są również tzw. okienka komunikacyjne, umożliwiające farmaceutom zanotowanie dawek wskazanych przez lekarza w recepcie, która zostaje w aptece.

W naszej ocenie projekt opakowań przygotowany przez polskiego producenta leków zminimalizuje ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, a także podniesie komfort pracy samych farmaceutów, udzielających w aptekach 2 miliony fachowych porad dziennie. – skomentował w oświadczeniu prasowym Tomasz Leleno, Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną i liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Zatrudnia ok. 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 250 znajduje się w fazie rozwoju. Firma rozwija się również w przełomowej dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje fabrykę leków biologicznych w Duchnicach pod Warszawą. Polpharma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych. Jest także największym inwestorem w badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym - w roku 2016 wydała ok. 267 mln zł na ten cel w swoich polskich ośrodkach.

Magdalena Rzeszotalska
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR
607 696 473