facebook web

Nowy oddział do produkcji tabletek w Kazachstanie

7 września 2017

8 września, w ramach obchodów 135-lecia firmy SANTO, w położonym na południu Kazachstanu Szymkencie odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału do wytwarzania stałych doustnych form leków, o zdolności produkcyjnej wynoszącej ponad 200 milionów tabletek i kapsułek rocznie. To kolejny, pomyślnie zakończony etap największego programu inwestycyjnego w historii branży farmaceutycznej w Kazachstanie, który od 2011 roku realizuje inwestor – Grupa Polpharma.

W uroczystości otwarcia nowego oddziału uczestniczyli główni akcjonariusze SANTO (nazwa handlowa spółki Chimpharm), przedstawiciele rządów Polski i Kazachstanu, lokalne władze, współpracownicy i partnerzy.

Nowy oddział powstał zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania (Good Manufacturing Practice - GMP) w zakresie wytwarzania produktów leczniczych. Linię produkcyjna wyposażona jest nowoczesne urządzenia, a personel przeszedł szkolenia w zakładach produkcyjnych należących do Grupy Polpharma.

Zakończenie budowy wartego 13,5 mln dolarów oddziału stałych form leków jest ważną częścią projektu inwestycyjnego realizowanego przez Grupę Polpharma w zakładzie w Szymkencie. Łączna wartość inwestycji zaplanowanych do 2020 roku przekracza 108 mln dolarów, a dotychczasowe wydatki wynoszą 70 milionów dolarów. Dodatkowo, na blisko 40 mln zł szacowana jest wartość przekazanych technologii, niezbędnych szkoleń i transferu wiedzy.  

Wcześniej w ramach programu uruchomiono nowy oddział do produkcji leków w ampułkach, produkcję roztworów do infuzji oraz dwie linie do produkcji antybiotyków w proszku. Zmodernizowano również magazyn produktów gotowych, centrum naukowo-badawcze, laboratoria kontroli jakości i infrastrukturę oraz zbudowano nową kotłownię.

Otwarcie nowego oddziału produkcyjnego nastąpiło w dniu obchodów 135. rocznicy istnienia fabryki w Szymkencie, jako symbol nowych perspektyw otwierających się przed największą lokalną firmą farmaceutyczną w Kazachstanie. Firma SANTO (Chimpharm) jest jednym z najdłużej działających producentów leków w krajach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Fabryka powstała w 1882 roku. W 2011 roku weszła w skład Grupy Polpharma i została poddana gruntownej modernizacji.

SANTO przeszło przez lata imponującą drogę rozwoju - od małego zakładu wytwarzającego lek Santonin na bazie lokalnych ziół, do jednej z wiodących firm farmaceutycznych w Kazachstanie, oferującej zaawansowane produkty w oparciu o nowoczesne technologie. Cieszę się, że mogę być częścią tego sukcesu - jako inwestor, przedsiębiorca i przyjaciel Kazachstanu - powiedział Jerzy Starak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy oraz członek Rady Inwestorów Zagranicznych przy Prezydencie Kazachstanu.

Obecnie SANTO wytwarza co trzeci lek dostarczany do placówek służby zdrowia w Kazachstanie, w ramach państwowego systemu bezpłatnej pomocy medycznej. Zdolności produkcyjne firmy wynoszą  1,2 mld tabletek, kapsułek i granulek, 300 mln ampułek, 48 mln fiolek antybiotyków, 24 miliony butelek syropów, 6 milionów saszetek i opakowań płynów infuzyjnych rocznie. SANTO zajmuje 2. miejsce wśród wszystkich firm farmaceutycznych działających w Kazachstanie, z portfelem obejmującym ponad 200 leków z 12 grup terapeutycznych. Zatrudnia ponad 1000 osób w zakładzie w Szymkencie i we wszystkich regionach Republiki Kazachstanu. Spółka rozwija eksport swoich produktów do takich krajów, jak Turkmenistan, Kirgistan, Mongolia, Tadżykistan, Rosja i Ukraina.

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną i liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Zatrudnia ok. 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 250 znajduje się w fazie rozwoju. Firma rozwija się również w przełomowej dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje fabrykę leków biologicznych w Duchnicach pod Warszawą. Polpharma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych. Jest także największym inwestorem w badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym - w roku 2016 wydała ok. 267 mln zł na ten cel w swoich polskich ośrodkach.

Magdalena Rzeszotalska
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR
607 696 473