facebook web

Polpharma największym inwestorem w polskim sektorze biotechnologicznym

12 czerwca 2018

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną, która od 2010 roku inwestuje w strategicznym dla polskiej gospodarki sektorze biotechnologicznym.

Do tej pory inwestycje firmy w tej dziedzinie wyniosły ok. 700 mln zł, a w ciągu następnych lat na rozwój produktów oraz infrastruktury badawczej i produkcyjnej firma przeznaczy kolejne 1,3 mld zł.  

Łączne inwestycje Polpharmy w dziedzinie biotechnologii wyniosą 2 mld zł, umożliwią stworzenie ok. 800 miejsc pracy i przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy.

Polpharma jako jedyna w Polsce obejmuje w swoich działaniach cały biotechnologiczny łańcuch wartości – od rozwoju  innowacyjnych linii komórkowych (w należącej do Grupy spółce Bioceros w Utrechcie w Holandii), poprzez rozwój produktu i procesu oraz produkcję w standardzie GMP w Oddziale Polpharma Biologics w Gdańsku, po produkcję w dużej skali, która będzie realizowana w nowo budowanej fabryce w Duchnicach pod Warszawą.

Inwestycje Polpharmy pozwolą na rozwój tej innowacyjnej dziedziny w Polsce, globalizację polskich produktów biotechnologicznych (w 2020 roku pierwszy produkt Polpharmy zostanie wdrożony w USA), rozwój kompetencji polskich kadr w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie oraz budowę partnerstw naukowych i biznesowych. 

Najważniejsze inwestycje Polpharmy w dziedzinie biotechnologii:

  1. Jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań i rozwoju oraz produkcji leków biologicznych w Europie ulokowany w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym:
  • międzynarodowy zespół 225 pracowników 8 narodowości złożony z doświadczonych ekspertów i młodych polskich naukowców
  • technologie produkcji w systemach komórek ssaczych oraz bakteryjnych systemach ekspresyjnych
  • 3 produkty w zaawansowanej fazie rozwoju, a kolejne na wczesnych etapach prac rozwojowych
  1. Nowy zakład produkcyjny w Duchnicach pod Warszawą:
  • największa fabryka leków biotechnologicznych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej
  • produkcja na skalę komercyjną z przeznaczeniem na cały świat
  • produkcja substancji biotechnologicznych i gotowych postaci leków zarówno na potrzeby własne, jak też partnerów B2B
  • uruchomienie – 2020 rok
  • do 500 miejsc pracy

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną i liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Aktywnie działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Zatrudnia ok. 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju. Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 250 znajduje się w fazie rozwoju. Firma rozwija się również w przełomowej dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Stworzyła w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie i buduje fabrykę leków biologicznych w Duchnicach pod Warszawą. Polpharma znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych. Jest także największym inwestorem w badania i rozwój w polskim przemyśle farmaceutycznym - w roku 2016 wydała ok. 267 mln zł na ten cel w swoich polskich ośrodkach.

Magdalena Rzeszotalska
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR
607 696 473